Menu Zavřeno

Kategorie

Základní učení   Pokročilá učení   Úvod do buddhismu a rozhovory   Vedené meditace

Základní učení

Smrt je jako převléknout si šaty

„Mám tendenci o smrti smýšlet jako o převléknutí si šatů, když už jsou staré a obnošené, spíše než jako o nějakém absolutním konci.“ Jeho Svatost dalajláma

Téma smrti a umírání mnoha lidem způsobí, že se cítí nepohodlně. Přitom je to ale věc naprosto přirozená, která čeká každého z nás osobně a se kterou se pravděpodobně budeme dříve či později vypořádávat v podobě odchodu někoho blízkého. Dozvíte se, jak buddhismus smrt v širším kontextu karmy a pomíjivosti vysvětluje, jak o ní uvažovat a meditovat a jak pomoct ostatním v kritickém čase přechodu z jednoho života do druhého. Realistický a otevřený postoj ke smrti a umírání nevede ke ztrátě radosti ze života, ale naopak k jeho hlubšímu pochopení a ocenění, ke zbavení se strachu a k vnitřnímu pokoji a štěstí. Záznam učení ct. Tenzin Palmo v Himálajském centru Potala v březnu 2016.

Svým vlastním nepřítelem i svým vlastním ochráncem

Svým vlastním nepřítelem i svým vlastním ochráncem – naše vlastní mysl tvoří náš svět.

Buddha jednou řekl: „Jste sami sobě ochránci, ale i sami sobě nepřáteli. Jste sami sobě svědky svých vlastních dobrých i zlých činů.“ S myslí plnou negativních emocí budeme trpět v každé situaci a naopak klidná, vyrovnaná, soucitná mysl je zdrojem štěstí za každých okolností. Záznam z učení ct. Tenzin Palmo v Himálajském centru Potala v dubnu 2017. Doplněno vedenou meditací.

Když štěstí zvenku nepřichází

Mohou nám peníze, předměty okolo nás, lidé nebo pracovní úspěchy přinést opravdové štěstí? Nebo je to tak, že „hledat štěstí ve vnějších věcech je jako hledat orlí hnízdo na dně oceánu“? Ctihodná Tenzin vyprávěla Buddhův příběh a mluvila o tom, co buddhismus říká o štěstí – o tom, že největší překážkou našeho štěstí je naše vlastní nevědomost a sebestřednost. Proč je naše současná situace ne úplně uspokojivá? Můžou za to druzí, nebo my sami? Proč bychom měli vnímat všechny cítící bytosti s láskou bez ohledu na to, jak se k nám zrovna chovají? Co je to bódhičitta, mysl osvícení a jak ji získat? Vidíme svět kolem nás tak, jak doopravdy existuje? Povídání bylo doplněno vedenou meditací.

Záznam z přednášky v Himálajském centru Potala, březen 2019

37 praxí bódhisattvy – Geše Tenzin Losel

Výklad známého tibetského lodžongového textu, který vysvětluje, jak by se měl cvičit a jak by měl v různých situacích jednat ten, kdo se vydal na cestu k osvícení. Víkendové učení geše Tenzina Losela pro retreatové centrum Jamtseling na Slovensku, únor 2021.