Menu Zavřeno

Kategorie

Základní učení   Pokročilá učení   Úvod do buddhismu a rozhovory   Vedené meditace

Úvod do buddhismu a rozhovory

Klimatická katastrofa – zachrání nás buddhové?

„Nikdy to nebylo jen o mně. Nikdy to nebylo jen o této jedné osobnosti a tomto jediném životě. A jak se teď zdá, není to ani o této jediné civilizaci, nebo této biosféře, ani o této jedné planetě. Naše buddhistická perspektiva nám dává sílu se spojit a pohlédnout dopředu, tváří v tvář velkým nesnázím, které nás čekají.“

Veřejná přednáška gešeho Tenzina Losela (Graham Woodhouse) v Himálajském centru Potala v dubnu 2022.

Kdo tu tahá za nitky?

„Altruismus, láska, soucítění apod. jsou kvality, na kterých se různá náboženství včetně buddhismu shodnou jako na tom, co činí náš život smysluplným. To, co Buddhovo učení odlišuje od jiných, je světový názor, představa o tom, jak náš svět funguje, jak ho vnímáme a ovlivňujeme. Jsme hříčkou v rukou osudu, nebo záleží na nás, jak se náš život bude odvíjet? Mohou koncepty, jako je karma nebo prázdnota inherentní existence, mít vliv na náš každodenní život? A jak spolu filosofický pohled a praktické jednání nakonec souvisí? Společně se zamyslíme nad tím, co z nás (ne)dělá buddhisty.“

Veřejná přednáška ct. Tenzin Palmo v Himálajském centru Potala v dubnu 2014.

Úvod do buddhismu a pozvánka k meditacím

Přednáška ve studiu WANG v Hranicích v září 2020 byla především pozvánkou do meditační skupiny Londgol Lama Hranice, která tou dobou začínala svou činnost. Ct. Tenzin vyprávěla příběh Buddhy – prince Siddhárty, který opustil život v královském paláci, aby našel něco mnohem cennějšího: dokonalé a trvalé štěstí úplného osvícení, a o jeho základním učení: Čtyřech vznešených pravdách.

Život v klášteře a k čemu je to dobré?

Povídání s „buddhistickým stopařem“ Tomášem Vystrčilem v Buddhistickém centru Lotus v Praze, v únoru 2017.

Proč studovat a ne jen meditovat: od meditace k prázdnotě

Přednáška v Buddhistickém centru Lotus v únoru 2018 byla úvodem k učení o závislé propojenosti a seznámením s některými tématy pojmy důležitými pro porozumění buddhistickému konceptu prázdnoty.

Pokročilé učení geše Tenzina Losela (Chvála závislé propojenosti) si můžete prostudovat zde.

Já a nejá: lidská identita z hlediska buddhismu,
soucítění a láska: osobní nebo nadosobní

Rozhovor Tenzin Palmo s Tomášem Vystrčilem, redaktorem a „théramahávadžřajánovým buddhistou“, jak sám o sobě říká. Proběhl v Buddhistickém centru Lotus v Praze, v únoru 2019.

Co z vás (ne)dělá buddhistu

Co z vás (ne) dělá buddhistu je název nejen poměrně známé knihy, ale také cyklu jedenácti úterních setkání, během kterých se zaměříme vždy na jedno téma, které formuje buddhistický pohled na svět a přístup k životu. Rádi uvidíme nejen ty, kteří Dharmu (Buddhovo učení) praktikují, ale také ty, kteří se za buddhisty nepovažují a chtěli by se o této filosofii něco dozvědět. Volně inspirováno knihou Jeho Svatosti dalajlamy Approaching the Buddhist Path, ve které přibližuje tradiční učení západním studentům s moderním vzděláním.

Záznam z tříměsíčního kurzu Tenzin Palmo v Tibet Open House, říjen – prosinec 2021.

Druhou polovinu přednášky se z technických důvodů nepodařilo zaznamenat.
Můžete si stáhnout nahrávku na podobné téma Smrt je jako převléknout si šaty.