Menu Zavřeno

Kategorie

Základní učení   Pokročilá učení   Úvod do buddhismu a rozhovory   Vedené meditace

Úvod do buddhismu a rozhovory

Kdo tu tahá za nitky?

„Altruismus, láska, soucítění apod. jsou kvality, na kterých se různá náboženství včetně buddhismu shodnou jako na tom, co činí náš život smysluplným. To, co Buddhovo učení odlišuje od jiných, je světový názor, představa o tom, jak náš svět funguje, jak ho vnímáme a ovlivňujeme. Jsme hříčkou v rukou osudu, nebo záleží na nás, jak se náš život bude odvíjet? Mohou koncepty, jako je karma nebo prázdnota inherentní existence, mít vliv na náš každodenní život? A jak spolu filosofický pohled a praktické jednání nakonec souvisí? Společně se zamyslíme nad tím, co z nás (ne)dělá buddhisty.“

Veřejná přednáška ct. Tenzin Palmo v Himálajském centru Potala v dubnu 2014.

Úvod do buddhismu a pozvánka k meditacím

Přednáška ve studiu WANG v Hranicích v září 2020 byla především pozvánkou do meditační skupiny Londgol Lama Hranice, která tou dobou začínala svou činnost. Ct. Tenzin vyprávěla příběh Buddhy – prince Siddhárty, který opustil život v královském paláci, aby našel něco mnohem cennějšího: dokonalé a trvalé štěstí úplného osvícení, a o jeho základním učení: Čtyřech vznešených pravdách.

Život v klášteře a k čemu je to dobré?

Povídání s „buddhistickým stopařem“ Tomášem Vystrčilem v Buddhistickém centru Lotus v Praze, v únoru 2017.

Proč studovat a ne jen meditovat: od meditace k prázdnotě

Přednáška v Buddhistickém centru Lotus v únoru 2018 byla úvodem k učení o závislé propojenosti a seznámením s některými tématy pojmy důležitými pro porozumění buddhistickému konceptu prázdnoty.

Pokročilé učení geše Tenzina Losela (Chvála závislé propojenosti) si můžete prostudovat zde.

Já a nejá: lidská identita z hlediska buddhismu,
soucítění a láska: osobní nebo nadosobní

Rozhovor Tenzin Palmo s Tomášem Vystrčilem, redaktorem a „théramahávadžřajánovým buddhistou“, jak sám o sobě říká. Proběhl v Buddhistickém centru Lotus v Praze, v únoru 2019.